Skip to content

2309 Sherwood ForestToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block61.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,414
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
37%
Improvement Value:$393,200
63%
Total Assessment$624,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,373+5.3%
2024$10,805+13.3%
2023$9,540+0.4%
2022$9,498+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,414DeedBook 17661, Page 173Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 14409, Page 1732

Property Sale

Sale
$256,843
DeedBook 10765, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 2002