Skip to content

135 Hundred Oaks DriveToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$548,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block61.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,436
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
36%
Improvement Value:$409,900
64%
Total Assessment$639,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,659+5.3%
2024$11,077+12.7%
2023$9,825+0.4%
2022$9,781+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$548,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 17967, Page 525Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 15129, Page 164

Property Sale

Sale
$280,146
DeedBook 10841, Page 1479

Property Built

Built

Year Built: 2002