Skip to content

2355 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$723,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block61.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,998
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$497,000
69%
Total Assessment$722,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,155+5.3%
2024$12,498+8.7%
2023$11,498+9.7%
2022$10,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$723,000
Sq Ft2,998DeedBook 18333, Page 1606Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$302,438
DeedBook 10830, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 2002