Skip to content

2359 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block61.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,042
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$516,300
70%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,506+6.4%
2024$12,693+7.9%
2023$11,763+4.1%
2022$11,296+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$619,000
Sq Ft3,042DeedBook 18175, Page 105Recorded11/27/2020

Property Sale

Sale
$526,000

From:

To:

Sq Ft2,756DeedBook 16617, Page 1512Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$547,000
DeedBook 14434, Page 1371

Property Sale

Sale
$580,600
DeedBook 13647, Page 627

Property Sale

Sale
$252,935
DeedBook 10764, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 2002