Skip to content

24 Thomas StreetToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Aug 26, 1997

Property Information

Block612
Lot11.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,234
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
38%
Improvement Value:$182,700
62%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,366+5.2%
2024$5,101+10.0%
2023$4,639+0.4%
2022$4,619+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5499, Page 915