Skip to content

11 West GatewayToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 1, 1999

Property Information

Block613
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,351
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
33%
Improvement Value:$275,100
67%
Total Assessment$408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,044+4.9%
2024$7,668+2.7%
2023$7,467+0.4%
2022$7,437+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5719, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1950