Skip to content

25 Dover StreetToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block617
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
27%
Improvement Value:$323,400
73%
Total Assessment$443,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,824+5.4%
2024$7,425+10.7%
2023$6,709+0.5%
2022$6,678+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 4118, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1920