Skip to content

18 Broad StreetToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$356,500
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block620
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class18
Description1900
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,900
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
26%
Improvement Value:$346,600
74%
Total Assessment$466,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,497+5.2%
2024$8,077+16.2%
2023$6,949+0.4%
2022$6,918+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$356,500

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 16933, Page 1405Recorded11/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$104,900

From:

To:

DeedBook 16419, Page 413Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4975, Page 775