Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
931 Bay Ridge AvenueToms River, NJ 08753
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 1997
Property Information
Block623
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.13
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$113,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$113,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,058 | +5.2% |
| 2024 | $1,956 | -6.3% |
| 2023 | $2,087 | +0.4% |
| 2022 | $2,078 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.