Skip to content

928 Malcolm StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$247,450
Last Sale Date
Jul 10, 2003

Property Information

Block625
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,584
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
32%
Improvement Value:$261,500
68%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+5.2%
2024$6,656+4.6%
2023$6,363+0.4%
2022$6,335+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$247,450
DeedBook 11558, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 3750, Page 781