Skip to content

183 James StreetToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block629
Lot34.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,508
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$213,500
64%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+5.2%
2024$5,773+3.9%
2023$5,556+0.4%
2022$5,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 16788, Page 730Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12837, Page 1118

Property Built

Built

Year Built: 1928