Skip to content

92 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2000

Property Information

Block633
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,500
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
52%
Improvement Value:$216,000
48%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195+5.2%
2024$7,790-20.8%
2023$9,830+0.4%
2022$9,786+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970