Skip to content

152 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block639
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,228
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
64%
Improvement Value:$225,000
36%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,381+5.2%
2024$10,819-4.8%
2023$11,363+0.4%
2022$11,313+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 16754, Page 1319Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5334, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1971