Skip to content

114 Seward AvenueToms River, NJ 08753

Built 1895

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Jul 23, 1985

Property Information

Block642
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,642
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
36%
Improvement Value:$232,100
64%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+5.2%
2024$6,268+14.0%
2023$5,498+0.4%
2022$5,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4328, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1895