Skip to content

19 Thomas StreetToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block642
Lot24.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,759
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
25%
Improvement Value:$353,800
75%
Total Assessment$468,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537+5.2%
2024$8,115+13.8%
2023$7,132+0.4%
2022$7,100+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,759DeedBook 15988, Page 203Recorded1/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 15491, Page 800