Skip to content

20 Terrace AvenueToms River, NJ 08753

Built 1932

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 2, 1983

Property Information

Block644.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
35%
Improvement Value:$227,400
65%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+5.2%
2024$6,065+18.5%
2023$5,120+0.4%
2022$5,098+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4140, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1932