Skip to content

810 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 1997

Property Information

Block644.04
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage4,530
Acreage3.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,034,000
58%
Improvement Value:$1,467,000
42%
Total Assessment$3,501,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,399+5.1%
2024$62,248-16.2%
2023$74,298+0.4%
2022$73,979+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN