Skip to content

8 Lawn StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block644.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,708
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
32%
Improvement Value:$248,500
68%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,656+5.2%
2024$6,327-6.3%
2023$6,751+0.4%
2022$6,721+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,708DeedBook 19571, Page 288Recorded12/28/2023

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 16254, Page 1968Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 15861, Page 419Recorded7/31/2014

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 13458, Page 379

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4317, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1950