Skip to content

24 Field StreetToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block644.07
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,034
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
46%
Improvement Value:$140,500
54%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,476+5.5%
2024$4,242-6.4%
2023$4,532+0.5%
2022$4,511+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957