Skip to content

16 Field StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block644.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,534
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
41%
Improvement Value:$181,400
59%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,598+5.2%
2024$5,321+1.9%
2023$5,220+0.4%
2022$5,197+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,534DeedBook 20211, Page 1310Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 18054, Page 994Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 11805, Page 1839

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4439, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1955