Skip to content

5 Field StreetToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block644.08
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2012
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,012
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
25%
Improvement Value:$348,100
75%
Total Assessment$464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,451+5.2%
2024$8,034+5.5%
2023$7,615+0.4%
2022$7,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 16730, Page 1501Recorded5/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 13821, Page 900