Skip to content

27 Field StreetToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block644.08
Lot2.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,557
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
22%
Improvement Value:$420,300
78%
Total Assessment$537,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+5.2%
2024$9,301+340.4%
2023$2,112+0.4%
2022$2,102+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,557DeedBook 18847, Page 107Recorded12/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 13821, Page 900