Skip to content

15 Lawn StreetToms River, NJ 08753

Built 2023

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 25, 2007

Property Information

Block644.08
Lot2.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
22%
Improvement Value:$397,800
78%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,320+5.2%
2024$8,859+323.5%
2023$2,092+0.4%
2022$2,082+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 13821, Page 900