Skip to content

7 Lawn StreetToms River, NJ 08753

Built 2024

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block644.08
Lot2.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description2F1G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,084
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,076+5.2%
2024$1,973-5.7%
2023$2,092+0.4%
2022$2,082+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,084DeedBook 19848, Page 1234Recorded11/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 13821, Page 900