Skip to content

17 North Central AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block644.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
42%
Improvement Value:$155,800
58%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,858+5.2%
2024$4,618+9.9%
2023$4,203+0.4%
2022$4,185+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17146, Page 1651Recorded6/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$292,500
DeedBook 13870, Page 1416

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 10109, Page 1278

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5634, Page 787

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4858, Page 719

Property Sale

SaleMulti
$96,900
DeedBook 4543, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1985