Skip to content

18 Prince StreetToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block644.20
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,012
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
49%
Improvement Value:$127,300
51%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,576+5.2%
2024$4,350+4.7%
2023$4,153+0.4%
2022$4,135+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 17097, Page 637Recorded4/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 15552, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4422, Page 557