Skip to content

190 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block646.01
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,538
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$696,000
56%
Improvement Value:$542,300
44%
Total Assessment$1,238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,549+5.2%
2024$21,435-15.1%
2023$25,258+0.4%
2022$25,147+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000