Skip to content

178 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1955
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block646.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage4,566
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,000
39%
Improvement Value:$691,500
61%
Total Assessment$1,141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,787+5.2%
2024$19,759-28.3%
2023$27,555-10.1%
2022$30,646+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4099, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1955