Skip to content

656 Clifton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block646
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,112
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$174,400
49%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+5.2%
2024$6,135-3.0%
2023$6,325+0.4%
2022$6,297+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 4418, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1986