Skip to content

648 Clifton Avenue

Toms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jan 8, 2018

Property Information

Block646
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,964
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
50%
Improvement Value:$180,100
50%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+5.2%
2024$6,233+1.2%
2023$6,157+0.4%
2022$6,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 16996, Page 1453Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 15911, Page 353Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4548, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1987