Skip to content

510 Pheasant Lane

Toms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$62,800
Last Sale Date
Jan 28, 1981

Property Information

Block646
Lot22.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,932
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
37%
Improvement Value:$266,900
63%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+5.2%
2024$7,303+15.7%
2023$6,310+0.4%
2022$6,282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,800
DeedBook 3979, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1981