Skip to content

512 Pheasant LaneToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Dec 31, 1979

Property Information

Block646
Lot22.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,744
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
35%
Improvement Value:$277,100
65%
Total Assessment$423,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+5.2%
2024$7,324+19.6%
2023$6,125+0.4%
2022$6,098+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3887, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1979