Skip to content

514 Pheasant LaneToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block646
Lot22.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,300
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
54%
Improvement Value:$145,000
46%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,700+5.2%
2024$5,418+8.4%
2023$4,997+0.8%
2022$4,958+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 14928, Page 1050

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 3864, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1979