Skip to content

520 Pheasant LaneToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block646
Lot22.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,300
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
41%
Improvement Value:$211,500
59%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,528+5.2%
2024$6,206+24.1%
2023$5,002+0.4%
2022$4,981+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,300DeedBook 19700, Page 1050Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 17958, Page 1898Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 15628, Page 525Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 14876, Page 1445

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 12690, Page 1574

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4659, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1979