Skip to content

524 Pheasant Lane

Toms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block646
Lot22.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,411
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
29%
Improvement Value:$327,500
71%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440+5.2%
2024$8,023+3.9%
2023$7,725+0.4%
2022$7,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 13694, Page 518

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5010, Page 125

Property Sale

Sale
$55,550
DeedBook 3530, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1976