Skip to content

511 Pheasant LaneToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block646
Lot22.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,108
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
32%
Improvement Value:$318,600
68%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,533+5.2%
2024$8,111+17.6%
2023$6,896+0.4%
2022$6,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,108DeedBook 18693, Page 1179Recorded9/23/2021

Property Sale

Sale
$382,900
DeedBook 15428, Page 1359

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 3898, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1980