Skip to content

78 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block648.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,056
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
50%
Improvement Value:$138,600
50%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,051+5.2%
2024$4,802+4.7%
2023$4,587+0.4%
2022$4,567+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,056DeedBook 19756, Page 536Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,056DeedBook 18533, Page 923Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 16150, Page 108Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$106,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15889, Page 1040Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15628, Page 538Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$31,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955