Skip to content

82 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Jul 29, 2068

Property Information

Block648.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,000
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
51%
Improvement Value:$135,800
49%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+5.2%
2024$4,791+1.4%
2023$4,727+0.4%
2022$4,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 14552, Page 1755

Property Built

Built

Year Built: 1950