Skip to content

94 Fairacres DriveToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block648.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,054
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
53%
Improvement Value:$133,100
47%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+5.2%
2024$4,900+2.7%
2023$4,770+0.4%
2022$4,749+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,054DeedBook 19468, Page 1303Recorded8/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952