Skip to content

122 Fairacres DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block648.01
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1B
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,934
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
39%
Improvement Value:$267,700
61%
Total Assessment$437,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+5.2%
2024$7,577+5.2%
2023$7,204+0.4%
2022$7,173+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959