Skip to content

95 Dickinson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 6, 2004

Property Information

Block648.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,011
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
41%
Improvement Value:$215,800
59%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+5.2%
2024$6,367-9.9%
2023$7,069+0.4%
2022$7,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12457, Page 1319

Property Built

Built

Year Built: 1985