Skip to content

77 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$40,500
Last Sale Date
Sep 15, 1977

Property Information

Block648.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,520
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
48%
Improvement Value:$155,100
52%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,483+5.2%
2024$5,212-4.8%
2023$5,473+0.4%
2022$5,449+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 3652, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1955