Skip to content

502 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Aug 27, 1993

Property Information

Block648.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,656
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
41%
Improvement Value:$217,400
59%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,763+5.2%
2024$6,429-1.5%
2023$6,526+0.4%
2022$6,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5099, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1951