Skip to content

513 Ilexberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block648.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,177
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
41%
Improvement Value:$310,500
59%
Total Assessment$523,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,533+5.2%
2024$9,062+15.4%
2023$7,851+0.4%
2022$7,816+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$639,000
Sq Ft2,177DeedBook 19414, Page 984Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4071, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1982