Skip to content

519 Ilexberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 9, 2016

Property Information

Block648.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,448
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
41%
Improvement Value:$308,700
59%
Total Assessment$521,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,500+5.2%
2024$9,031+4.0%
2023$8,682+0.4%
2022$8,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 16389, Page 291Recorded5/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987