Skip to content

523 Ilexberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block648.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,481
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
36%
Improvement Value:$382,700
64%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+5.2%
2024$10,312+5.0%
2023$9,822+0.4%
2022$9,779+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft3,481DeedBook 15848, Page 686Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5542, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4351, Page 661