Skip to content

529 Ilexberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block648.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,296
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
44%
Improvement Value:$283,300
56%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,165+5.2%
2024$8,712+10.0%
2023$7,918+0.4%
2022$7,884+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,296DeedBook 18167, Page 1459Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5564, Page 345

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 3559, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1976