Skip to content

530 Ilexberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block648.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,606
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
39%
Improvement Value:$339,200
61%
Total Assessment$556,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,128+5.2%
2024$9,628+5.8%
2023$9,101+0.4%
2022$9,061+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$572,000
Sq Ft2,606DeedBook 18509, Page 1418Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5399, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3840, Page 529