Skip to content

524 Ilexberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Nov 24, 2003

Property Information

Block648.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,919
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
42%
Improvement Value:$290,000
58%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+5.2%
2024$8,655+18.1%
2023$7,327+0.4%
2022$7,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 11798, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 4256, Page 719