Skip to content

498 Hemlock Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2020

Property Information

Block648.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,015
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
53%
Improvement Value:$192,700
47%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,424+5.2%
2024$7,057+5.8%
2023$6,671+0.4%
2022$6,642+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,015DeedBook 17969, Page 869Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft2,015DeedBook 17687, Page 1374Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974